eko family

Ogrzewanie podłogowe i ścienne

O czym należy wiedzieć - jeśli decyzja ogrzewania podłogowego jest na tak:

   

Według producentów oraz wykonawców, ogrzewanie podłogowe ma same zalety, ponieważ jest możliwe do zastosowania w każdych warunkach. Ogrzewanie podłogowe jest komfortowe w użytkowaniu dlatego też można je stosować nawet w mieszkaniach. Jednak decyzję o instalacji wodnego ogrzewania podłogowego należy podjąć już na etapie budowy, ponieważ wymaga ono odpowiedniego przygotowania podłoża:

  1. Odpowiednio gruba warstwa izolacji pod całą powierzchnią podłogi
  2. Wylanie grubszej wylewki, która podnosi poziom podłogi o kilka centymetrów (dlatego wybór ogrzewania musi nastąpić kiedy budynek jest jeszcze w stanie surowym)
  3. Należy też uwzględnić wyższy poziom podłogi i przenieść to do projektu aby ująć w nim wysokość pomieszczeń oraz nanieść rozmieszczenie otworów drzwiowych, okien balkonowych, cokołów itp.
  4. Informować projektanta instalacji grzewczej o wszelkich zmianach w projekcie domu, które mogą wpływać na izolacyjne właściwości budynku. (np.: dodawanie okien, zmiana wielkości okien balkonowych, dodawanie okien w dachu, zmiana grubości izolacji ścian)

Wszystkie te zmiany wpływają na właściwy dobór urządzeń grzewczych o odpowiednich mocach. Przy ogrzewaniu podłogowym sprawdzają się idealnie pompy ciepła VAILLANT i kotły kondensacyjne VAILLANT.

Koszt ogrzewania podłogowego

Instalacja wodnego ogrzewania podłogowego rzeczywiście kosztuje nieco więcej niż montaż instalacji grzejnikowej.
Jednak w dłuższym okresie użytkowania (a w takich kategoriach myślimy budując dom) podłogówka przynosi wymierne korzyści.

W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym komfort cieplny jest odczuwalny przy temperaturze o dwa stopnie niższej niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Jeśli zatem w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym będziemy utrzymywać temperaturę na poziomie 18°C, to odczujemy taki sam komfort, jak przy temperaturze 20°C uzyskanej w efekcie pracy grzejników ściennych. Ta różnica umożliwia spore oszczędności – około 6% redukcji kosztów ogrzewania przy 19°C i do 12% przy 18°C.

Dodatkowe oszczędności zapewnia system sterowania temperaturą podłogi, który automatycznie reguluje wydajność cieplną grzejnika podłogowego, dostosowując jego pracę do zmian temperatury w pomieszczeniu. Podłogówka będzie także bardziej wydajną formą ogrzewania przy dużych otwartych przestrzeniach, salonach z dużymi oknami lub wysokim sufitem, antresolą lub klatką schodową, gdzie przy zastosowaniu wyłącznie tradycyjnych grzejników ciepłe powietrze szybko „ucieknie do góry”.

   

Co kłaść na ogrzewanie podłogowe

      

Na podłogowy system ogrzewania można kłaść zarówno marmur, gres, terakotę jak i płytki PCV, drewniane panele, drewnianą klepkę, płyty pilśniowe, ale należy przy tym wyborze materiału wykończeniowego podłogi kierować się oporem cieplnym materiału. Im będzie on mniejszy, tym efektowniej będzie pracował założony system.
Materiały wykończeniowe powinny być cienkie a podłogi drewniane nie powinny mieć więcej niż 1cm grubości.

Terakotę stosuje się najczęściej do wykończenia podłóg w łazienkach, kuchniach i przedpokojach we wszystkich wymienionych pomieszczeniach ogrzewanie podłogowe sprawdza się znakomicie. W salonach i pokojach można położyć panele drewniane, podłogę drewnianą lub wykładzinę.

Zanim zainstalujemy  ogrzewanie podłogowe, trzeba ustalić gdzie  będą stały meble.

Dotyczy to przede wszystkim dużych, masywnych mebli oraz wyposażenia, które bezpośrednio zakrywa duże połacie podłogi. Chodzi o to, aby nie umieszczać rur grzewczych bezpośrednio pod dnem przedmiotów, które utrudniają rozprzestrzenianie się ciepła w pomieszczeniu. Zasada ta dotyczy przede wszystkim: szafek kuchennych, szaf wnękowych, wanny i brodzika w łazience. Na podłogówce zawsze lepiej ustawiać meble na nóżkach, ponieważ nie dotykają one bezpośrednio podłogi i umożliwiają cyrkulację ogrzanego powietrza.

IZOLACJA WAŻNA RZECZ

Jeśli budujecie Państwo swój wymarzony dom nie oszczędzajcie na materiałach, dom buduje się na lata.

Aby oszczędzić na ogrzewaniu ważna jest izolacja domu. Modelowym sposobem jest:

  • Grubość izolacji podłogi -20 cm
  • Grubość izolacji ścian – 30 cm
  • Grubość izolacji dachu – 40 cm

Izolacja domu to inwestycja długofalowa zwraca się dość szybko, pozwala maksymalnie ograniczyć koszty eksploatacyjne domu, zmniejszyć moc urządzeń grzewczych a tym samym ich ceny zakupu. Dlatego warto zainteresować się najnowszymi propozycjami rynkowymi obejmującymi produkty izolacyjne o najniższych współczynnikach przenikania ciepła lambda – im niższy współczynnik lambda, tym bardziej energooszczędny produkt.

Zapraszamy Państwa do skorzystania z naszej kompleksowej oferty ogrzania Państwa domu. Wykonujemy nasze usługi z bardzo dobrej jakości produktów korzystając z takich firm jak : PURMO, WAVIN, OVENTROP.

Ekoemiter
02-249 Warszawa
ul Gen. Sosnkowskiego 17/12
tel +48 022 8 676 603
tel. kom. 0 602 660 853
realizacjastudiofabryka.pl